Rozkrój płyt meblowych polega na ich docinaniu na konkretny wymiar. Aby zoptymalizować ilość zużytych materiałów oraz czas realizacji, każdy rozkrój jest poddany wcześniejszej optymalizacji w nowoczesnym programie.

Nasz system w odróżnieniu od konkurencji bazuje na wielowymiarowej optymalizacji. Oprócz powierzchni płyt bierze pod uwagę również koszty materiału, zużycie narzędzi i czas.

Jak wygląda proces rozkroju?
Do wykonania rozkroju używamy dużych pił panelowych. Długość linii cięcia wynosi 4,2 m. Projekcja, czyli wystawanie piły ponad blat wynosi 12 cm. Głowica wyposażona jest w dwie tarcze tnące, napędzane silnikami o łącznej mocy 30 kW, dzięki czemu możliwe jest równoczesne cięcie 5 płyt. Pierwsza tarcza, nazywana „podcinakiem” ma za zadanie naciąć płytę od spodu, dzięki czemu dolna powierzchnia materiału nie zostanie postrzępiona przez wychodzącą z materiału główną tarczę, natomiast druga tarcza ma za zadanie zapewnić dodatkową jakość cięcia.. Jak łatwo się domyśleć dolna tarcza musi zrobić minimalnie szersze nacięcie niż rzaz piły głównej. Zazwyczaj zęby tarczy „podcinaka” mają kształt trapezu, dzięki czemu można dopasować szerokość nacięcia do tarczy głównej, która po każdym ostrzeniu ma inną szerokość zębów. Dodatkowym ułatwieniem jest zastosowanie serwomotorów do ustawiania „podcinaka”. Dzięki temu operator może bardzo precyzyjnie, z małym skokiem, dopasować obie tarcze. Minimalny, powstały na krawędzi uskok (w granicach 0,1 m) zostaje zniwelowany podczas formatowania na CNC lub w procesie oklejania przez diamentowe frezy wstępne.